Nemrut Gelişmeli , Uluslararası Tanıtılmalı

Nemrut Gelişmeli , Uluslararası Tanıtılmalı


Özellikle son zamanlarda yaşanan beyaz kireç ve çimento restorasyonları ile tarihi yenilemek isterken katletmek gibi,

Kaleye PVC pencere takıp, Muğla’daki mescitte bilindik köşebentle demir doğrama işçiliği ile tarihi akışa unutulmaz yenilikler katıyoruz.

Yıllardır asırlara mücadele etmiş güzel Nemrut’umuz son günlerde dış güçlerin oyununa gebe,
ziyarette gelen yerli ve yabancı birçok konuda ortak noktada şikâyet etmeye başladılar.

 

Özellikle Sosyal Medya’da ceyran eden hadiselerde yabancı turistler VLOG (Video Blogu) çekerek Nemrut’ta içme suyu, wc ihtiyacı gibi temel ihtiyaçların zor olduğunu, Profesyonel rehberlerin bilgilerin az olduğunu ve resmi olmayan yerli rehberlerinde farklı farklı çelişik anlattıkları bilgilerden dolayı turistler rahatsız oldukları konuları dile getiriyor.

Elin Gâvuru Nemrutta Şarap mı İçecek? diyen birçok yerli halk ile turist arasında “şarap” kavgası yaşanmış gün batımı şarap turu yapan lüks otobüsler ile tur yapan Malatyalı turizmciler kazanırken, Adıyamanlı turizmciler standart dolmuş ile kafile turlarından kar elde etmeye çabalıyor.

Kapadokya uluslararası bir değer olmasının sebebi turizm iç turizm dengelerine göre değil uluslararası turizme göre kendini entegre etmesinden kaynaklı … Kapadokya’da şarap turizmide mevcut, trekking sporu ile kaplıcaları ile sağlık turizmide, balonları ile dolu dolu bir tatil entegrasyonu sunuyor. Bu nedenle Bir yıl balon turizmi için gelen, gelecek yıl trekking sporu diğer farklı konular bularak defalarca bir turistin Kapodokya'ya gelmesi sağlanılıyor.

 

Adıyaman Nemrut önemli değer buna sahip çıkacak olanda yine bizleriz Özellikle Kahta’da birçok girişimci bu iş için ciddi paralar harcamalı çünkü bu işin temeli ne kadar sağlam olursa o kadar kazancı bol olur. Kahta’ya ve yakın köylere yapılacak butik otel , küçük pansiyonlar ile otantik misafirperverliği işlenmeli yerli ve yabancı turistler kendini özel hissetmesi sağlanmalı, özel vip araçları ile turistler taşınmalı, İngilizce dışında bir çok farklı lisana sahip çalışan istihdam edilerek turistlerle olan iletişim engelini ortadan kaldırarak bir çok dile mensup turistler ağırlanması , Ayrıca Nemrut için bir çok alternatifi içinde barındıran turlar fazlalaşmalı ve kompleks bir yapıda tur paketleri yapılabilir. Bunların içerisinde trekking , Göksu çayında rafting , Karakuş tepesinde yamaç paraşütü gibi genç turistlerin daha çok ilgi duyabilecekleri alternatiflerler turlara dahil edilmeli . Nemrut Zirvesinde Alkol satışı olmamalı ama şarap satışı başka bir olay “Şarap Sunumu” farklı bir olay ... Tedariksiz gelen yerli ve yabancı turistler için minder, battaniye ve montlar kiralanabilir.

Alternatif çok, yöntem çok yeter ki isteyelim …

Kahta’nın Önceliği hızlı tren sevdası değil, Önceliği elindeki yadigâr emanetlere sahip çıkması, uluslararası tanıtılması mesela İngilizce, İtalyanca ve Japonca bir tanıtım filmleri hazırlanarak Nemrut ve Komagene Krallığı birçok ülkede sosyal medya platformlarında tanıtılmalı. Tanıtımdan öncesi eksiklerimizi giderip, kendimizi daha etkili anlatmak daha iyi olacak...